Вітаю вас у блозі Галини Симоненко, бібліотекаря школи № 5 м. Токмака Запорізької області. Сподіваюсь, що Ваша подорож сторінками блогу буде цікавою і корисною.

Заходьте, читайте, діліться своїми думками. Дякую всім, хто завітав до мене на сторінку і переглянув мої бібліотечні етюди. Запрошую до співпраці та спілкування!

пʼятниця, 13 січня 2017 р.

Старий Новий рік

У ніч з 13 на 14 січня відзначається Старий Новий рік. А ще 14 січня - свято Василя. Василь Великий зробив дуже багато для віруючих людей. Його життя - справжній зразок для наслідування.
Новий рік завжди був бажаним святом у кожній родині. З ним пов'язували кращі сподівання, завбачували добробут, родинну злагоду, щедрий врожай, здоров'я у людей. Так уже здавна заведено, що найпишніше святкували напередодні Нового року, тобто опівночі. Цей час наші пращури вважали чародійним, оскільки для віруючих розвидняється небо і вони могли просити у святих усе, що їм заманеться.
Від Різдва і до Василів не годилося замітати хати та виносити з неї сміття, щоб не викинути разом із сміттям доброго духа, тобто своєї долі-щастя.
Віддавна вважався сященним Новорічний вогонь - він спопеляв усі торішні злі сили, очищав людські душі від скверни. В цей день люди намагалися бути чемними один з одним, не сваритись між собою, нічого не позичати, а лишень веселитися. Вечір напередодні 14 січня називають "щедрим", оскільки прийнято готувати "щедру кутю", багатий стіл після Різдвяного посту.
З приходом Василів починалися нові обрядодійства. Найцікавішими були новорічні засівання осель збіжжям, адже Василь є покровителем землеробства. Головна людина цього дня - перший посівальник, який приносить до оселі щастя:
- На здоров'я, на щастя, на Новий рік, щоб усе родило краще, ніж торік. - жито, пшениця, усяка пашниця... Дай, Боже!
Прослухавши посівальну пісеньку, люди дякували посівальникові й обдаровували його грішми та солодощами.
І так діти посівають майже до обіду. Коли ж родина сідає обідати, батько сина пригощає чарівним пирогом. Вважається, що згадка про цей пиріг допоможе за потреби відшукати потрібну дорогу, коли заблукаєш. Дорослі на це свято повинні пити не по одній, а по дві чарки, щоб усі люди в парі жили.
Читайте в блозі "Щедрий вечір"
Сію, сію, посіваю,
З Новим роком вас вітаю, -
Не на рік, не на два,
А на многії літа!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...